Parcel scales MAULcargo, 50 kg , control Pad, power supply
Net: €158.78
Available, delivery time: 1 - 4 working days
E-mail: e-commerce@maul.de
Description: Parcel scales MAULcargo, 50 kg , control Pad, power supply
- Incl. power supply (100-240 V/9V; cable length 1,5 m) and 9 V block battery
- Stable: Platform made of stainless steel with anti-slip nubs, easy to clean, protecting
- Clever counting function: Quantity of identical items can be counted
- Extremely flat construction
- Better legibility also for larger parcels thanks to separate display, bevelled
- Stable: Housing made of lacquered steel
- Free positioning of the control pad on table or wall
- Technical quality concept Made by MAUL, the scales specialist with over 80 years of experience
- Closed, dust protected control pad
- Practical: automatic switch-off in battery-mode
- Automatic zero setting
- One key operation: On-Off
- User calibration possible, counting and tare function
- Counting function: put reference weight, save, place all identical items on the scales and the total quantity is shown
- Flexible: can be switched to kg/lb
- Cable length platform - control pad: 2,20 m
- Aluminium control pad 18,1 x 9,1 x 3,8 cm
- Large platform 27,3 x 27,3 cm, minimal height 4,8 cm
Jakob Maul GmbH
Jakob-Maul-Str. 17
64732 Bad König
Germany
gpsr@maul.de
www.maul.de
Jakob Maul GmbH
Jakob-Maul-Str. 17
64732 Bad König
Germany
gpsr@maul.de
www.maul.de
Warning and safety instructions can be found on the product packaging or in the download section of the product page.
Product features: Parcel scales MAULcargo, 50 kg , control Pad, power supply
| Article no.: | 1795009 |
|---|---|
| Manufacturer: | MAUL |
| Pieces/PU: | 1 piece |
| EAN: | 4002390061681 |
| Euro perforation: | no |
| Nettogewicht - Ausgabe: | 2.81 kg |
| Colour: | silver |
| Packaging: | Cardboard |
| SB-Verpackung: | yes |
| Series: | MAULcargo |
| Base material: | steel |
| Garantiezeit: | 2 years |
| Size (l x w x h): | 36.5 x 27.3 x 4.8 cm |
| Cable length (approx.): | 2.20 m |
| Protection class: | II wall power adapter EU plug |
| Voltage: | 100-240 V |
| Platform - form: | rectangular square |
| Control panel: | separate |
| Minimum load: | 40 g |
| Division: | 10 g |
| Capacity: | 50 kg |
| Platform material: | stainless steel |
| Size of platform: | 27.3 x 27.3 cm |
2 reviews
1 March 2026, 12:45
(TrustedShops)
Qualitativ sehr hochwertige Waage
27 April 2020, 00:00
(TrustedShops)
alles bestens, kann man(n) weiterempfehlen ..
Net: €158.78
Available, delivery time: 1 - 4 working days


