Metal rail MAULsolid, stainless steel, length 100 cm
Net: €10.17
Available, delivery time: 1 - 4 working days
E-mail: e-commerce@maul.de
Description: Metal rail MAULsolid, stainless steel, length 100 cm
- Informing using magnets, designed by MAUL
- Elegant: Brushed stainless steel, thickness 0,4 mm
- Easy mounting without drilling: Equipped on the full surface with self-adhesive foam to balance out uneven wall surfaces, leaves residues when removing
- Restrained and permanent: Information becomes more visible, e.g. drawings, memos, plans, pictures or posters. For offices, workshops, halls or kitchen
- Can be used individually or joined together
- Only restrictedly suitable for structured walls and painted surfaces
- Surface must be clean and dust-free
Jakob Maul GmbH
Jakob-Maul-Str. 17
64732 Bad König
Germany
gpsr@maul.de
www.maul.de
Jakob Maul GmbH
Jakob-Maul-Str. 17
64732 Bad König
Germany
gpsr@maul.de
www.maul.de
Warning and safety instructions can be found on the product packaging or in the download section of the product page.
Product features: Metal rail MAULsolid, stainless steel, length 100 cm
| Article no.: | 6207695 |
|---|---|
| Manufacturer: | MAUL |
| Pieces/PU: | 1 piece |
| EAN: | 4002390050876 |
| Band width: | 5 cm |
| Band length: | 1 m |
| Euro perforation: | yes |
| Fastening type: | self-adhesive |
| Nettogewicht - Ausgabe: | 0.21 kg |
| Colour: | silver |
| Packaging: | Bag |
| SB-Verpackung: | yes |
| Series: | MAULsolid |
| Special features: | Expandable |
| Base material: | metal, stainless steel |
| Garantiezeit: | 2 years |
| Size (l x w x h): | 100 x 5 x 0.18 cm |
3 reviews
11 May 2026, 10:54
(TrustedShops)
Die Metallleiste wirkt sehr hochwertig und robust, genau so hatte ich es mir erhofft. Auch die Länge von 100 cm passt bei mir sehr exakt. Die Oberfläche ist sauber verarbeitet und hat nur einen dezenten Glanz.
29 September 2025, 09:32
(TrustedShops)
Habe ich bereits erledigt. Bin sehr zufrieden mit dem Produkt und der Lieferzeit.
22 October 2019, 00:00
(TrustedShops)
Gutes Design, gute Verarbeitung
Net: €10.17
Available, delivery time: 1 - 4 working days




